Mustafa Bal
Mustafa Bal
10 Temmuz 2014 Perşembe
mustafabal@mynet.com
Et ve süt fiyatı cep yakıyor

Ramazan ayıyla birlikte gıda fiyatları zamlandı. Tarım ürünlerindeki fiyat artışına kuraklık ve don olayları gerekçe gösterilirken, en büyük tartışma et ürünlerinde yaşandı. Dana kuşbaşının kilosu marketlerde 25-30 lira seviyesine geldi. Artışa gerekçe olarak; besici ve toptancıların et satışını yavaşlattıkları iddiası ortaya atıldı. Ancak onlar da yem ve hammadde fiyatlarınındaki artışı yansıttıklarını ifade etti.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre 2012 yılında büyükbaş ve küçükbaş hayvan sayısı bir önceki yıla göre arttı. Artış oranları sırasıyla yüzde 12,3 ile yüzde 10,7 oldu. Artış 2013’te de devam etti. Büyükbaş hayvan sayısı 2012’ye göre yüzde 3,6, küçükbaş hayvan sayısı yüzde 7,6 arttı. 2014 başı itibariyle sığır sayısı 14 milyon 415 bin baş, koyun sayısı 29 milyon 284 bin baş, keçi sayısı ise 9 milyon 226 bin baş olarak gerçekleşti. Ancak bu artışlar et fiyatlarında istikrar için yeterli olmadı. Son yıllarda et fiyatlarına gelen zamlar başdöndürdü. Resmi verilere göre 2010 başında 21,50 lira civarında olan etin perakende kilosu 2014’e 26 liradan başladı. Mutfaklarda en çok kullanılan dana kuşbaşının kilosu halihazırda marketlerde ortalama 30 liradan satılıyor. Antrikot’un fiyatı 40-50, bonfileninki ise 60-70 lira arasında değişiyor.

Et fiyatındaki artışla ilgili Cihan’a değerlendirmelerde bulunan sektör temsilcileri başta yem ve akaryakıt olmak üzere öncelikle maliyet artışına dikkat çekti. Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Genel Başkanı Bülent Tunç, bu yüzden sadece son dönemde 1,5 liraya varan artış yaşandığı belirterek, ayrıca yaşanan kuraklığa da vurgu yaptı. Tunç’un market fiyatları ile ilgili yorumu şöyle: “Bu arz ve talep ile ilgili bir konu. Yani üretici tarafında 1-1,5 lira fiyat artışı vardır, bu marketlere 5-10 lira gibi yansımıştır. Dileyen ürünlere dilediği bedeli biçiyor. Bunu engelleme imkânımız yok. Burada önemli olan tüketicinin fiyatları araştırmaları, buna göre satın almalarıdır.”

Sektörün bir diğer temsilcisi Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği (ETBİR)’nin Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Bılıkçı, fiyatların 2013 yazından bu yana besi maliyetlerine bağlı olarak kademeli arttığını dile getirdi. Bılıkçı, “Besilik materyal, besiye başlangıç fiyatını artıran bir unsur. Besilik, kesimlik hayvan arzında da daralma oldu. Ancak şu anda besicinin kesime gelen hayvanını tutarak fiyat artırmayı talep etmesi, bu yönde yayılan söylentiler artışta en büyük etkendir. Kesecek hayvan buluyoruz ancak diledikleri fiyatı verirsek.” dedi. Fiyatlardaki artışın devam edeceğini düşünen Bılıkçı, ancak hayvan varlığında bolluk olması durumunda ortamın durulacağını vurguladı.

SÜTÜN LİTRESİ 2,5 LİRA

Süt fiyatında da en az et kadar artış yaşandı. Yine TÜİK’in verilerine göre 2013 yılında toplam süt üretimi 2012’ye göre yüzde 4,7 arttı. Geçen yıl toplam süt üretimi 18 milyon ton olarak gerçekleşti. Bu miktarın yüzde 91,4’ünü inek sütü, yüzde 6’sını koyun sütü, yüzde 2,3’ünü keçi sütü ve yüzde 0,3’ünü ise manda sütü oluşturdu. Sütün perakende kilo fiyatı da 2013 yılı itibarı ile ortalama 2,35 TL idi. Bu fiyat, Ocak 2014 itibarı ile 2,50 liraya yükseldi. Süt üreticileri de fiyatlardaki artışı maliyetlere bağladı. Ambalajlı Süt Üreticileri Derneği (ASÜD) Genel Sekreteri İsmail Mert, “Süt fiyatlarının geçen seneye göre artmasının en önemli nedeni kuraklık ve iklim dolayısıyla yem ile hammadde fiyatlarının artmasıdır. Çünkü yem giderleri, sütü meydana getiren giderlerin yüzde 70’ini teşkil etmektedir.” ifadelerini kullandı. Mert, şu an yem ve hammadde üretiminde net bir tablo olduğunu; kısa vadede süt fiyatlarını etkileyecek bir durumun bulunmadığını anlattı. Süt fiyatlarının sonbahara kadar durgun seyredeceğini söyledi.

Önde gelen süt üreticilerinden Yörsan’ın Yönetim Kurulu Başkanı Murat Yörük ise süt üretiminde daralma yaşandığını vurguladı. Kasım 2013 ile Mart 2014 arasında çok hayvan kesildiğini belirterek, süt üretiminin de bu yüzden azaldığını kaydetti. Yörük, “Kesimlerin yanında havaların sıcaklığı da süt arzını aşağı çekti. Geçen seneye göre arzda eksilerdeyiz. Bunda tabii turizmin ve tüketimin artması da etken. Şu an süt bulma adına bir sıkıntı var.” dedi. Sıcak geçmesi beklenen Temmuz ve Ağustos aylarında arzda sorun yaşanacağını öngören Yörük, “Buna bağlı olarak Eylül ayında bir fiyat oynaması olabilir. Süt, Eylül sonrasında sene sonuna dek belli bir fiyatta gider ama belki ufak artışlar olur. Ama sonrasında fiyatların çokluğundan tüketici rahatsız olacaktır. Bunun ardından fiyatlarda bir geri gelme olabilir. Bu durum tüketicinin cebi ile orantılı. Yani 6-7 ay içinde yüzde 20 zam yaparsınız, tüketici tepki verir ve geri gelme olur. Bu tabii bir tahmin, ihtimal.” diye konuştu.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın

Bir yorum bırak


SPONSORLU BAĞLANTILAR
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Eski isteklerinizi hatırlatan olaylar ile karşılaştığınız bir dönem. Eski aşklar, unutulmuş arzular ortaya çıkabilir ve isteğinizi gerçekleştirmek için hırslı bir tavır içine girebilirsiniz. Sizi zorlayan veya işlerinizi zorlaştıran kişiler ve olaylara karşı tepkili ve sert bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Bu arada aceleci ve tahammülsüz olabilirsiniz fakat eskiden davrandığınız gibi davranmayacaksınız. İçinizden yükselen kuvvetli arzular ile başa çıkmanız pek kolay olmasa bile atılımcı ve atak tavırlarda bulunmak yerine şimdilik olayların gelişmesini bekleyebilirsiniz. Veya çevrenizdeki kişilere bu izlenimi verebilirsiniz. Bu arada kendinizi fazla zorlamayın ve sağlığınıza özen gösterin.
BOĞA BURCU YORUMU
Duygularınız yoğun ve derin... Önem verdiğiniz kişilerin yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz ve kendinizi gözden geçirebilirsiniz. Bazı alışkanlıklarınızı değiştirmeye zorlayan durumlar karşısında itiraz etmeniz mümkün. Ancak kendinizi ve çevrenizdeki önemli kişileri zorlamasanız iyi olacak. Tabii kendinizin de rahatsız olduğu bazı alışkanlıklarınızı değiştirmek için gayret gösterebilirsiniz ve başarılı olabilirsiniz. Çünkü dostlarınız sizi destekleyecek. Özellikle sevdiğinizin ilgisi ve anlayışlı tavırları moralinizi yükseltecek ve geleceğe yönelik daha ciddi düşüneceksiniz.
İKİZLER BURCU YORUMU
Hareketli ve enerjik tavırlarınız ile çevrenizi etkileyeceksiniz. Daha önce istediğiniz fakat çeşitli nedenler ile yapamadığınız projelerinizi gerçekleştirmek için harekete geçebilirsiniz. Hemen girişimde bulunmanız zor olsa bile gelişmeler sizi canlandıracak ve güçlü tanıdıklarınız sizi destekleyecek ve böylece kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ayrıca kendinizi şimdiye kadar hissetmediğiniz ölçüde mücadeleci ve yapıcı olduğunuzu hissedebilirsiniz. Kaygı uyandıran hayallerden ve şüphelerden uzaklaşın ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayın. Gelişmeler yavaş olsa bile olumlu yönde...
YENGEÇ BURCU YORUMU
Önemsediğiniz işler ile ilgileneceksiniz ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Derin duygulardan uzaklaşacak ve geleceğe yönelik isteklerinize odaklanacaksınız. Patronlar, önemsediğiniz büyükleriniz ve ciddiye aldığınız konular ile ilgileneceğiniz bir gün... Ciddi ve kararlı tavırlarınız ile büyüklerinizin takdirini kazanacaksınız. Ayrıca beklediğiniz desteği alabilir ve girişimde bulunmak için harekete geçebilirsiniz. İlişkileriniz yeni boyutlar kazanıyor. Ani değişikliklerden etkilenmiş olabilirsiniz fakat olaylara bakış açınız değişiyor ve geleceğe yönelik daha ciddi ve kararlı bir tavır içine giriyorsunuz.
ASLAN BURCU YORUMU
Önemsediğiniz kişilerin yaşadığı olaylar veya karşılaştığınız kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşebilir. İtiraz ettiğiniz her ne var ise, bunları ortaya koymanız mümkün olduğu halde durabilirsiniz ve içinizden yükselenleri tutabilirsiniz. Aslında aklınızdan geçenleri ve fikirlerinizi ortaya koymak için uygun zaman değil fakat bu durum baskı duygusu uyandırabilir. Kafanızın ve duygularınızın karışıklığı sağlığınızı etkileyebilir. Dışarı çıkın ve enerjinizi yükselten konular ile ilgilenin. Özellikle farklı ortamlar ve ilginç kişiler yaşam enerjinizi yükseltecek ve haliniz değişecek.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizden memnun olacaksınız. Karşılaştığınız kişiler ve alacağınız bir haber sizi geçmişte yaşadığınız günlere götürebilir ve önem verdiğiniz konuların değiştiğini anlayabilirsiniz. Aynı zamanda geleceğe yönelik projelerinizi gerçekleştirmek için çalışabilirsiniz. Aile bireyleri, çocuklar, yakın akrabalar ve komşularınız ile iletişiminiz güçlenecek. Daha önce düşündüğünüz, planladığınız işleri yapmak için harekete geçebilirsiniz ve yakınlarınızın desteğini alabilirsiniz. Özellikle sevdiğinizin ilgisi ve desteği sizin için şimdi daha önemli ve gelişmeler moralinizi yükseltiyor.
 
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz ve kendinizi zorlamaktan vazgeçip çevreniz ile ilgileneceksiniz. Gelişmeler sizin beklediğinizden ve istediğinizden daha farklı olabilir veya ağır koşulların zorlayıcı etkisi ile başa çıkmanız gerekebilir. Ancak yaşam enerjiniz ve isteğiniz yüksek. Özellikle karşınıza çıkan unutulmuş olaylar ve kişiler, hatırlamak istemediklerinizi uyandırmış olabilir. Ancak bugün kendi içinizdeki kavgayı sonlandırıp yapmanız gereken işler ile ilgileneceksiniz ve böylece sorunlardan uzaklaşıp keyifli vakit geçireceksiniz. Elbette çözmeniz gerekenler var ama şimdilik bekleyebilir...
AKREP BURCU YORUMU
Heyecanlı ve huzursuz olabilirsiniz ancak duygularınızı denetlemeyi başaracaksınız. Çünkü önem verdiğiniz kişilerin yaşadığı olaylardan etkilenebilirsiniz ve içinizden yükselen kuvvetli arzuları denetleyebilirsiniz. Aslında denetlemek yerine baskı altına almak dersek daha doğru olacak. Aslında tarzınızı ve davranışlarınızı değiştirmeniz gereken bir süreç içindesiniz ve şayet olaylara bakış açınızı değiştirmeyi başarabilirseniz, isteklerinizi gerçekleştireceksiniz. Özellikle alıştığınız ve bildiğiniz çevrelerin dışına çıkabilirsiniz ancak bu durum alışkanlıklarınızı da değiştirmeniz için sizi zorlayacak! Kendinizi yenilemek istiyorsanız, fırsat zamanı...
YAY BURCU YORUMU
Detaylar ve dikkatinizi dağıtan konular ile fazla ilgilenmeyin. Hayal gücünüzü yapıcı ve yaratıcı yönde kullanmak için gayret gösterin. Güçlü kişilerden etkilenebilirsiniz ve siz de güçlü olmak isteyeceksiniz. Ve bu arzu endişelerinizi dağıtabilir ve ilginç hayallerinizi gerçekleştirmek için çalışabilirsiniz. En azından hayal gücünüz yaratıcı çalışmalar yapmanıza yardımcı olabilir. Tabii kaygılar ve endişelerden uzaklaşmayı başarabilirseniz. Aslında eskiden isteyip de yapamadıklarınızı hatırlayabilirsiniz ve şimdi bunları gerçekleştirmek için çalışabilirsiniz. Çünkü bu arzu yaşam enerjinizi yükseltecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve kendinizi bugün daha iyi hissedeceksiniz. Ciddi konular, patron veya büyükleriniz ile ilişkileriniz yeni boyutlar kazanabilir ve girişimde bulunmak istediğiniz konu ile ilgili ciddi çalışmalar yapabilirsiniz. Bu arada parasal konulara yönelik hırslı bir tavır içinde bulunanlar bugün daha rahat olabilirler ancak kendinizi ve çevrenizdeki güçlü kişileri zorlamasanız iyi olacak. Çok kazanayım derken elinizdekiler gitmesin! Sabırlı olun. Aslında sabırlı davranabilirsiniz. Geçmişte yaşadığınız tecrübeleri hatırlatan durumlar ile karşılaşmanız mümkün ve böylece davranışlarınızı değiştirmeniz de mümkün. Dostlarınız sizi destekliyor.
KOVA BURCU YORUMU
Yoğun duygular içinde olabilirsiniz ve özellikle iletişim trafiğinizde ortaya çıkacak bazı karışıklıklar duygularınızın derinleşmesine neden olabilir. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Özellikle önemsediğiniz ve sevdiğiniz kişilerin davranışlarından etkilenebilirsiniz ve ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz. Meydana gelen olaylar tarzınızı ve alıştığınız davranış biçimini gözden geçirmenizi sağlıyor. Ancak alışkanlıklarınızı değiştirmek yerine inatçı ve sert bir tavır içinde olabilirsiniz ve bunun sonucunda istemediğiniz durumlar ile karşılaşabilirsiniz. Sabırlı olun ve gelişmeleri izleyin.
BALIK BURCU YORUMU
İyimser duygular içinde olduğunuz bir dönem. Karşılaştığınız bazı kişilerin davranışlarından etkilenebilir ve yepyeni projeler yapabilirsiniz. Eski birikimlerinizi gözden geçirecek ve yeteneklerinizi kullanmak için harekete geçeceksiniz. İsteklerinizi sempatik bir biçimde ortaya koyabilirsiniz ancak ciddiye aldığınız ve önemsediğiniz kişileri etkilemeyi başaracaksınız. Çünkü çok önemli konuları rahat ve sakin bir tavır ile ortaya koyabilirsiniz ve farklı çevreleri bir araya getirebilirsiniz. Uzlaştırıcı ve olumlu tavırlarınız ile hem önemli kişileri, hem de dostlarınızı etkilemeniz mümkün.