Reklam
 
Necati Korkmaz
Necati Korkmaz
10 Temmuz 2014 Perşembe
necatikork22@hotmail.com
İzmir’de eko-verimlilik projeleri başladı

İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) tarafından İzmir’de eko-verimliliğin (temiz üretim) geliştirilmesi amacıyla 2012 yılında başlatılan pilot proje kapsamında, uygulama için dört işletme seçildi. Türkiye Teknoloji Geliştirme Vakfı (TTGV) işbirliğiyle hazırlanan program doğrultusunda 2014 Şubat ayında başlatılan eko-verimlilik programı için Ekoten A.Ş., BTM A.Ş., Tamtad A.Ş. ve Şen İhracat firmaları seçildi. Eko-verimlilik olanaklarının belirlenmesi için yapılacak etüt çalışmalarınınsa ekim ayında tamamlanması bekleniyor. Etüt aşamasında belirlenen eko-verimlilik faaliyetlerinin finansmanına yönelik İZKA ve TTGV destekleriyle belirlenen yatırımların yapılması sağlanacak.

Ege Bölgesi Sanayi Odası’nda düzenlenen proje ekipleri tanışma toplantısında konuşan İZKA Genel Sekreter Vekili Murat Yılmazçoban, projenin bölge bazında Türkiye’de ilk olduğunu söyledi. Pilot uygulamayla hayata geçirileceğini, İzmir ve Türk sanayisine de örnek teşkil edeceğini kaydeden Yılmazçoban, eko-verimliliğin önemine dikkat çekti: “İşletmelerde gerçekleştirilecek eko-verimlilik uygulamalarının sağladığı çevresel ve ekonomik kazanımların gerçekçi bir şekilde tespit edilmesine yönelik izleme faaliyeti yapılırken proje bazında kazanımlara yönelik raporlar hazırlanacak ve İzmir’deki diğer kurumların örnek alacağı bir proje olacak.”

‘SANAYİDE TEMİZ ÜRETİM SAĞLANACAK’

Firmaların proje ekiplerinin biraraya geldiği toplantıda, eko-verimlilik programı hakkında ayrıntılı bilgi veren TTGV Çevre Projeler Koordinatörü Ferda Ulutaş da temiz üretim programının verimlilik artışındaki önemine işaret etti. Bölgelerin kapasitenin arttırılarak sanayi kuruluşlarının eko-verimlilik alanında teşvik edileceğini belirten Ulutaş, pilot proje uygulamalarının önümüzdeki yıllardaki diğer eko-verimlilik programlarına da öncülük edeceğinin altını çizdi. Ulutaş, “Planladığımız pilot proje, Türkiye’de bir ilk olma özelliği taşıyor. Eko-verimlilik programıyla sanayide temiz üretim sağlanacak ve bölgemizde önemli kazanımlar elde edilecek.” şeklinde konuştu.

Sürdürülebilir kalkınmayı en çok destekleyen aracın temiz üretim olduğunu ifade eden Orta Doğu Teknik Üniversitesi Çevre Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Göksel Demirer ise ekonomi ve çevre kazanımlarının yanısıra eko-verimlilik programının, insanlar üzerindeki riskleri de azaltacağını söyledi. Demirer, “Eko-verimlilik, ürün ve hizmet eldesi süreçlerinde girdilerin daha verimli kullanılarak, hammadde kayıplarının azaltılması ve kirliliğin kaynağında önlenmesi ya da azaltılmasına yönelik teknolojik-yönetsel uygulamalar olarak tanımlanmaktadır.” dedi.

  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

REKLAM
300x250 reklam alanı
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
BOĞA BURCU YORUMU
Keyifli bir gün geçirecek ve arkadaşlarınızla haberleşeceksiniz. Uzun zamandır görmediğiniz dostlarınızdan alacağınız haber sizi heyecanlandıracak. Çeşitli davetler alabilirsiniz. Fakat pek gitmek istemeyebilirsiniz. Bir arkadaşınızın davetine önce isteksiz gidecek ve gecenin ilerleyen saatlerinde çok eğleneceksiniz. Yeni tanışacağınız kişiler ile samimi olabilirsiniz fakat kendiniz ile ilgili özelliklerinizi hemen anlatmasanız iyi olacak. İsteklerinizi gerçekleştirmek için daha ciddi ve kararlı davranmayı başaracaksınız.
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
Yoğun duygular ve farklı arzular uyanacak. Özgür aşklar size çekici gelecek ve karşılaştığınız kişilerden etkileneceksiniz. İsteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz. Farklı olanlar ve değişik konularla ilgileneceksiniz. Bugün meydana gelen ani gelişmeler şaşırtıcı olabileceği gibi sizin duygusal tepkileriniz de çevrenizi şaşırtabilir. Hareket halinde olmak ve ilginç ortamlarda dolaşmak keyfinizi yerine getirecek. Geleceğe yönelik kaygılarınız devam etse bile bugün karşılaştığınız kişiler sizi heyecanlandıracak.
ASLAN BURCU YORUMU
Sevdiğinizle ilgili duygularınız derinleşebilir. Ancak kafanız karışık olabilir veya düşünceleriniz değişmiş olabilir. Birlikte geleceğe yönelik projeler yapabilirsiniz ancak sabırlı olmanız gerekiyor. Bu arada yapmanız gereken işleri büyük bir kararlılık ile sürdüreceksiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız kişiler içinizdeki potansiyel gücün açığa çıkmasına yardımcı olacak. Sorumluluk gerektiren işler yapabilir ve gücünüzü ortaya koymak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Bazı şeyler istediğiniz gibi olmayabilir. Ancak düşünceleriniz ile birlikte istekleriniz de değişiyor.
BAŞAK BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacak ve dikkatinizi yapmanız gereken işlere odaklayacaksınız. İletişim trafiğinizin hareketli olacağı bir gün. Yakınlarınız ile görüşebilir, arkadaşlarınız ile birlikte keyifli organizasyonlar yapabilirsiniz. Çeşitli davetler ve teklifler alabilirsiniz ve değişik organizasyonlara katılabilirsiniz. Özellikle günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız olaylar ve alacağınız teklifler sizi heyecanlandıracak. Ancak hırslı bir tavır içinde bulunmayın ve güç mücadelesi yapmaktan kaçının.
TERAZİ BURCU YORUMU
AKREP BURCU YORUMU
Bugün kendinizi iyi hissedeceksiniz. Sabah iyi duygularla uyanacak ve isteklerinizi gerçekleştirmek için harekete geçeceksiniz. Sabahın erken saatlerinde dostlarınızı ve sevdiklerinizi özlem ile hatırlayabilirsiniz ve geçmişte yaşadıklarınızı sorgulayabilirsiniz. Fakat hayata ve olaylara daha iyimser açıdan bakmaya başladığınız bir dönemdesiniz. Bazı karışıklıklar olsa bile iyimser ve olumlu davranarak sorunları çözmeyi başaracaksınız. Çevrenizin saygı duyduğu kişiler tarafından desteklendiğinizi hissedeceksiniz. İsteklerinizi gözden geçirebilirsiniz.
YAY BURCU YORUMU
Güne keyifli başlayacaksınız ve yapmanız gereken pratik işler ile ilgilenirken karşınıza çıkan olaylar ve kişiler ilginizin yönünü değiştirecek. Bu arada hırs yapmasanız iyi olacak. Parasal ihtiyaçlarınız artabilir veya siz bütçenizi aşan yatırımlar yapmaya hevesli olabilirsiniz. Ancak aceleci davranmayın ve olayların gelişmesini bekleyin. En azından konu ile ilgili araştırmalar yapın ve isteklerinizi belirleyin. Yaşam enerjinizi yükselten gelişmeler olabilir. Veya içinizden yükselen istekler artabilir... Harekete geçmek için sabırsızlık duyabilirsiniz fakat geriliminizi çevrenize yansıtmasanız iyi olacak. Çevre gezilerine çıkmak, keyfinizi yerine getirecek.
OĞLAK BURCU YORUMU
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU
Sevdiğinizle aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanacak. Beklentileriniz çok yüksek fakat bugün büyük beklentilerinizin gerilimini yaşamayacak ve dikkatinizi isteklerinize odaklayacaksınız. Duygularınızı ve isteklerinizi sevdiğinize anlatmayı başarabilirseniz, ilişkiniz istediğiniz yönde gelişmeye başlayacak. Bitme noktasına gelen ilişkinizi yeniden canlandırabilir ve böylece kendinizi de yenileyebilirsiniz. Günün ilerleyen saatlerinde karşılaşacağınız olaylar ve alacağınız haberler sizi heyecanlandıracak. Hırslı ve öfkeli bir tavır içinde bulunmayın. Duygularınızı denetleyin.