Bilgi
 
reklam

Tırnak Batmasının Sebepleri

Baby Sitting in Chair Being Fed
Paylaş
 
reklam

Yüksek topuk ve dar ayakkabı giyenlerde tırnak batması vakasının yüksek olduğunu belirten el ayak bakım uzmanı ve uzman eczacı Firdevs Korkmaz Akova, “Toplumun yüzde 60’ının ayak tırnakları bakımsız. Özellikle yüksek topuk ve dar ayakkabı, çorap giyenlerde tırnak batması oranı yüzde 60’larda.” dedi.

Toplumun önemsenmeyen gizli hastalıklarının başında tırnak batmasının geldiği belirtildi. Özellikle ayak başparmaklarında tırnak yatağında oluşan bozulmaların tırnak batmalarına sebep olduğu, bunun da yaşam kalitesini olumsuz etkilediği ifade edildi. Ecz. Akova, tırnak batmasının dikkate alınması ve tedavisi edilmesi gereken bir rahatsızlık olduğunu dile getirdi. Önemsenmeyen tırnak batması vakalarında ayakta oluşan enfeksiyonun diğer hastalıkları tetiklediğine dikkat çeken Akova, “Tırnak batmaları önemsenmediği için toplumun yarıdan fazlasında ayak sağlığı sorunu var. Özellikle şeker hastalarında tırnak batması vakalarının önemsenmemesi halinde oluşabilecek enfeksiyon, parmak ve ayakta kangrene neden olabilmekte.” dedi.

‘DAR ÇORAP VE AYAK TERLEMESİ AYAKTA HASTALIK SEBEBİ’

Tırnak batması vakalarına genellikle ucu dar, yüksek topuklu ayakkabının yanısıra ayağı sıkan çorapların giyilmesinin de sebep olduğuna vurgu yapan Firdevs Akova, “Ayakta terleme, ucu dar sivri ayakkabıların ve dar çorapların uzun süre kullanılması, tırnak batmalarının sebeplerinden birisi. Ayrıca aşırı kilo ve hamililekte alınan kilolar da tırnak batması vakalarına neden olmakta. Tedavisi mümkün olan bu rahatsızlıktan kurtulmak için vatandaşlarımızın bir uzman cildiye hekimine muayene olmalarını, tedavilerini destekleyici olarak da uzman el ayak bakım merkezlerine gitmeleri tavsiye ediyoruz.” diye konuştu.

‘TIRNAK KESİMİNİ BİLMİYORUZ’

Tırnak bakımı kadar kesimin de önem taşıdığını sözlerine ekleyen Ecz. Akova, “Maalesef doğru tırnak kesimini bilmiyoruz. Tırnakları derin kestiğimiz için sonradan çıkan tırnak ete gömülmekte. Doğru tırnak kesiminde, tırnak ile parmak eti aynı hizada olmalı. Yanlış yapılan manikür ve pedikürler de el ve ayak parmaklarında tırnak batması gibi problemlere kapı açıyor.” dedi.

Bu yazı 798 kere okundu.
  Sosyal   Medyada   Paylaşın
 • Site Yorum
 • Facebook Yorum

Bir adet yorum var.

 1. Ece Kumsal diyor ki:

  deneme

Bir yorum bırak

Bir yorum bırak

reklam
ASTROLOJİ
 • Koç
 • Boğa
 • İkizler
 • Yengeç
 • Aslan
 • Başak
 • Terazi
 • Akrep
 • Yay
 • Oğlak
 • Kova
 • Balık
KOÇ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi güçlü ve iyi hissedeceksiniz. Çeşitli organizasyonlara katılabilir ve isteklerinizi çekinmeden ortaya koyabilirsiniz. Güçlü kişiler ve sıra dışı konular size çekici geliyor ancak ilişkilerinizde tedbirli olmanız gerekiyor. Hırslı bir tavır içinde bulunmaktan kaçının ve sevdiklerinizi fazla zorlamayın. Parasal konulara yönelik ilginç atılımlarda bulunabilirsiniz. Bu arada çevrenizi yenilemeniz mümkün. Ancak yabancılar ile ilişkilerinizde tedbirli olmanız gerekiyor. Kendinizi yenilemek ve yaşantınızda radikal değişiklikler yapmak için kuvvetli arzularınız olabilir ancak duygularınızı denetlemeniz gerekiyor.
BOĞA BURCU YORUMU
İKİZLER BURCU YORUMU
YENGEÇ BURCU YORUMU
ASLAN BURCU YORUMU
Güne heyecanlı başlayacaksınız ve hareketli bir gün geçireceksiniz. Gün içinde karşılaştığınız kişiler ve konular duygularınızı harekete geçirecek. Duygusal ve alıngan bir tavır içinde bulunmaktan kaçının. Daha doğrusu bugün duygularınızı denetlemeniz gerekiyor. İsteklerinizi gerçekleştirmek için her zaman olduğundan daha büyük bir gayret içine gireceksiniz ve bu sırada eski alışkanlıklarınızın değişmiş olduğunu anlayacaksınız. Eskiden gösterdiğiniz tepkilerin dışında farklı tepkiler gösterebilirsiniz ve isteklerinizi daha özgür bir biçimde ortaya koyabilirsiniz. Bu arada yaratıcı kişilerin ilgisini çekeceksiniz. Yeni atılımlarda bulunabilirsiniz.
BAŞAK BURCU YORUMU
Bugün kendinizi daha iyi hissedeceksiniz. Ancak duymuş olduğunuz haberlerden etkilenmiş olabilirsiniz ve düşünceleriniz derinleşmiş olabilir. Aslında zihinsel faaliyetinizin hızlandığı bir dönem ve özellikle sağlık konuları ve projeleriniz ile ilgili çok çeşitli düşünceler zihninizde uyanabilir. Karmaşık düşüncelerden uzaklaşın ve iyimser duygularınızı yükseltin. Özellikle dostlarınızın ilgisi ve sevdiğinizin desteği ile moraliniz yükselecek. İsteklerinizi gerçekleştirmeniz mümkün fakat inancınızı bozan düşüncelerden uzaklaşmanız gerekiyor. Eskiden bildiğiniz konular tekrar karşınıza çıkabilir ve bu kez daha farklı düşünebilirsiniz.
TERAZİ BURCU YORUMU
Bugün kendinizi farklı hissedeceksiniz ve olaylara farklı açılardan bakacaksınız. Hanım arkadaş ve yakınlarınızın size ihtiyacı olabilir ve duygularınızın değiştiğini anlayabilirsiniz. Ancak sert ve zorlayıcı bir tavır içinde bulunmaktan kaçınmalısınız. Aslında isteklerinizin değiştiği bir dönemdesiniz ve sevdiklerinizi zorlamasanız iyi olacak. Bugün ilişkilerinizi gözden geçirebilirsiniz ve bu arada kendiniz ile bilmediğiniz yönlerinizi keşfedebilirsiniz. Karmaşık duygulardan uzaklaşmak için sevdiğiniz konular ile ilgilenin ve şimdilik olayları akışına bırakın.
AKREP BURCU YORUMU
Yoğun duygular ile güne başlayacaksınız ve projeleriniz ile ilgili gelişmeler hayal gücünüzü uyandıracak. Bugün fikirlerinizi heyecan ile ortaya koyabilirsiniz veya duyacaklarınızdan etkilenebilirsiniz ve yeni hayaller kurabilirsiniz. Ekip çalışmaları ve yapacağınız organizasyonlarda karşılaşacağınız kişiler size ilham verebilir ve yeni atılımlarda bulunmak için kuvvetli arzular duyabilirsiniz. Sevdiğiniz ile aranızdaki ilişkiler yeni boyutlar kazanacak ve güçlü kişiler ile dostluk ilişkileri kuracaksınız. Yeni stratejiler yapabilirsiniz ve etkileyici kişilerin desteğini alabilirsiniz. Hareketli bir gün geçireceksiniz ve hareket halinde olmak keyfinizi yerine getirecek.
YAY BURCU YORUMU
Uzun zamandır görmediğiniz arkadaşlarınız ile ilgili duyduğunuz bazı haberlerden etkilenmiş olabilirsiniz ve kafanız karışmış olabilir. Aklınızdan geçenleri söylemeden önce bir kez daha düşünmelisiniz ve daha önemlisi kendinizi bildiklerinize kaptırmamalısınız. Çünkü bildikleriniz, eskiden öğrendiğiniz gibi olmayabilir. Yanılgılar ve yanıltıcı düşüncelerden uzak durun. Aslında gelişmeler sizin istediğiniz gibi ve yaşam enerjinizin yükseldiği bir dönemdesiniz. İletişim sorunları veya evraklar ile ilgili karışıklıklar olsa bile bunları çözümleyecek ilginç gelişmeler olacak. Bu arada sürpriz karşılaşmalar olabilir.
OĞLAK BURCU YORUMU
Bugün isteklerinize odaklanabilir ve çeşitli hayaller kurabilirsiniz. İsteklerinizi gerçekleştirmek için kuvvetli arzular duyacaksınız ve yeni atılımlarda bulunmak için harekete geçeceksiniz. Harekete geçmek ve yeni girişimlerde bulunmak istediğiniz bir dönemdesiniz. Kardeşleriniz ve arkadaşlarınız ile aranızdaki iletişim daha kuvvetli olacak. Bu arada eskiden düşündüğünüz planlarınızı hatırlayabilirsiniz ve yarım kalmış işlerinizi tamamlamak için harekete geçebilirsiniz. Alım, satım ve benzeri konulara yönelik dikkatinizi odaklayabilirsiniz. Bu arada beklediğiniz haberleri alacaksınız ve duyduklarınızı iyi değerlendirebilirsiniz. Farklı kişiler ve değişik konular ilginizi çekecek.
KOVA BURCU YORUMU
BALIK BURCU YORUMU